Porady

Dlaczego warto czytać oznaczenia na metkach dotyczące prania odzieży?

oznaczenia na ubraniach do prania

Producenci odzieży na metkach wszytych wewnątrz ubrania informują konsumentów o bardzo ważnych rzeczach. Dlatego zanim pierwszy raz upierze się rzecz, warto spojrzeć, jakie zalecenia daje nam producent. Poza tym na metkach można znaleźć jeszcze trochę innych ciekawych informacji, chociażby takich jak skład tkaniny.

Oznaczenia prania na metkach

Na każdym ubraniu znajdują się dwie metki. Pierwsza wszyta jest z tyłu ubrania w okolicach kołnierza. To właśnie tam można znaleźć logo marki oraz informacje dotyczące rozmiaru. Poza tym tam również znajduje się informacja o kraju produkcji. Druga metka zawiera oznaczenia, jak prać odzież. Jest ona wszyta po lewej stronie ubrania, więcej na wysokości pasa. Znajduje się tam szereg bardzo istotnych informacji dotyczących sposobu prania, czyszczenia, a także prasowania konkretnego ubrania. Są na niej również informacje dotyczące składu tkaniny. Można zatem bardzo prosto sprawdzić, czy na przykład sweter oznaczony jako wełniany, ma rzeczywiście sporo wełny w składzie. Czasami okazuje się, dominującą tkaniną jest akryl, a wełna stanowi jedynie 5 lub 10% składu.

Oznaczenia na ubraniach do prania

Jedną z najważniejszych informacji dotyczących sposobu prania jest to, w jakiej temperaturze należy prać daną rzecz. Warto trzymać się tych zaleceń producenta, bo to optymalna temperatura, w której tkanina nie ulega zniszczeniu. Zbyt wysokie temperatury są na przykład zabójcze dla naturalnych tkanin takich jak wełna, kaszmir i len. Włókna ulegają wtedy sfilcowaniu oraz kurczą się. Tkanina staje się zbita, traci swoją przytulną miękkość, a ubranie może drastycznie zmienić swój rozmiar. Sweter z rozmiaru L lub M może skurczyć się do rozmiaru jak dla małego dziecka. Warto zatem pamiętać o tym, by średnio brudne rzeczy prać w stosunkowo niskich temperaturach. To tak naprawdę działanie ekologiczne, które dodatkowo chroni ubranie przed zniszczeniem.

Wirowanie

Oznaczenia na ubraniach do prania bardzo często zawierają również informacje dotyczące wirowania. Jest tam zatem zawarta szczegółowa rekomendacja dotycząca tego, jakie powinny być maksymalne obroty pralki podczas wirowania. Jeżeli zbagatelizuje się tą informację na przykład podczas prania ubrań z wełny czy kaszmiru, ponownie można mieć bardzo nie miłą niespodziankę i z pralki wyjąć ubranie w dużo mniejszym rozmiarze. Bardzo ważne są również informacje dotyczące tego, czy rzecz w ogóle można prać w pralce, czy należy ją czyścić chemicznie. W ten sposób producenci zalecają dbać na przykład o wełniane płaszcze albo marynarki. Pranie w pralce mogłoby bowiem doprowadzić do zdeformowania fasonu.

Dlaczego warto czytać oznaczenia jak prać odzież?

Oznaczenia dotyczące sposobu prania to bardzo ważne wytyczne. W niektórych przypadkach ich bagatelizowanie nie doprowadzi do niczego złego ( na przykład podczas prania ubrań z bawełny czy poliestru). W przypadkach, gdy ubranie jest jednak uszyte z tkanin szlachetnych, lepiej ściśle trzymać się instrukcji, aby nie stracić ulubionej rzeczy podczas jej czyszczenia.

Dlaczego warto czytać oznaczenia na metkach dotyczące prania odzieży?
4.8 (96%) 5 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *