Porady

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym czynnikiem w przypadku starania się o pracę. Weryfikuje ona nasze CV oraz list motywacyjny i pozwala poznać potencjalnego pracodawcę. Bardzo ważne jest więc wrażenie jakie na nim wywrzemy, ponieważ rzadko będziemy mieć szansę na jego ewentualne poprawienie. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną i jak się podczas niej zachowywać, żeby zwiększyć swoje szanse na zdobycie upragnionego stanowiska?

Rozmowa kwalifikacyjna, czy ubiór jest ważny?

„Jak cię widzą, tak cię piszą” mówi stare przysłowie i sprawdza się ono bardzo dobrze w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Niewłaściwy ubiór może przekreślić nasze starania o pracę, ponieważ jego niedopasowanie do sytuacji pokazuje kilka rzeczy rozmówcy. Przede wszystkim brak szacunku do potencjalnego pracodawcy i miejsca. Rozciągnięty podkoszulek i dżinsy nie są najwłaściwszą formą okazywania respektu w stosunku do naszego rozmówcy, szczególnie gdy gra toczy się o taką stawkę i na szali jest nasza praca. Po drugie niewłaściwy ubiór pokazuje nieznajomość podstawowych zasad etykiety. Być może wydaje się, że w dzisiejszych czasach zasady savoire-vivre to przeżytek i sprawdzają się tylko w telewizji, jednakże niedostosowanie ubioru do okoliczności pokazuje ewidentnie, że jesteśmy na bakier z zasadami zachowania, więc nasz potencjalny pracodawca może potraktować to jako ostrzeżenie, że nie będziemy potrafili się zachować także w przypadku spotkania z klientem albo innego ważnego wydarzenia w firmie.

Rozmowa o pracę –  jak w takim razie się ubrać?

Więc jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zwiększyć swoje szanse na pracę? Przede wszystkim dostosujmy ubiór do okoliczności. Nie każda rozmowa wymaga garnituru albo spódnicy i białej bluzki. W niektórych przypadkach tego typu ubiór może być wręcz przesadą. Jednakże każda tego typu okazja wymaga w miarę eleganckiego ubioru. Jeżeli dżinsy to z koszulą, jeżeli podkoszulek to z narzuconą na niego marynarką. Bez względu na to, czy staramy się o pracę jako handlowiec czy jako sprzedawca albo kasjer to każdorazowo nasz ubiór powinien pokazywać, że rozumiemy wagę spotkania i respektujemy je.

Hasła rozmowa kwalifikacyjna ubiór spędzają wielokrotnie sen z powiek, ponieważ czasami ciężko dopasować swój ubiór do obowiązujących w firmie zasad. Dzieje się tak z prostej przyczyny, nie zawsze znamy dostatecznie firmę i zasady w niej obowiązujące, dlatego niekoniecznie wiemy, jak się do takiej rozmowy przygotować i w czym się pokazać. Pamiętajmy, że nawet jeżeli popełnimy drobne feux pas to lepiej przesadzić w tej kwestii, niż sobie odpuścić. To znaczy lepiej ubrać się za bardzo, niż postawić na wersję light. Dużo lepszym pomysłem jest ubranie garnituru, niż podkoszulki gdy staramy się o pracę jako handlowiec. Być może w firmie nie ma tak restrykcyjnej polityki ubraniowej, ale nasz garnitur w tym przypadku pokaże naszą chęć do pracy i szacunek do tego zawodu.

Rozmowa o pracę jak się ubrać to istotna kwestia w przypadku rozmów kwalifikacyjnych, więc upewnijmy się, że jesteśmy właściwie do niej przygotowani, także pod względem wyglądu.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
4.4 (88.57%) 7 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *