Uroda

Pielęgnacja zarostu krok po kroku

pielęgnacja zarostu

Od kilku sezonów trwa prawdziwa moda na brodaczy, a pielęgnacja zarostu to prawdziwy temat rzeka. Jeszcze do niedawna broda była atrybutem starszych panów, motocyklistów czy fanów muzyki metalowej, a na co dzień panowie golili policzki na gładko. Teraz brodacza spotkamy wszędzie- wśród nauczycieli, lekarzy i biznesmenów. Piękna broda może być prawdziwą ozdobą mężczyzny. Kluczem do sukcesu jest, by była zadbana i ładnie przycięta. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z brodą, warto od samego początku zapoznać się z podstawowymi zasadami pielęgnacji.

Jak dbać o zarost? Po pierwsze szczotkowanie

Tak jak włosy na głowie również broda musi być regularnie szczotkowana i jest to podstawa jej pielęgnacji. Do brody dedykowana jest szczotka zwana kartaczem. Dzięki regularnemu szczotkowaniu zapobiegniesz kołtunieniu, nadasz brodzie ładny kształt i objętość i zdrowy połysk. Kartacz dobrze wpływa też na skórę twarzy- poprawia jej ukrwienie (co wpływa też na prędkość wzrostu włosów) i zapobiega łuszczeniu się naskórka.

Po drugie olejek

Olejek jest uznawany za podstawowy kosmetyk na półce brodacza, szczególnie gdy brodę dopiero zapuszcza. Rosnące włosy sprawiają, że w dolnej części twarzy spada produkcja sebum. To z kolei prowadzi do przesuszenia skóry i jej łuszczenia oraz podrażnienia. Zadaniem olejku jest nawilżenie i natłuszczenie skóry. Ponadto olejek zmiękcza twarde z natury włoski brody, a także chroni je przed pochłanianiem zanieczyszczeń i zapachów otoczenia. Olejek do brody to warty zakupu produkt, nawet jeśli Twoim celem nie jest zapuszczenie długiej brody. Skorzysta z niego każdy, kto na co dzień nie goli się na gładko.

Balsam nie tylko do ciała

Jeśli zagłębisz się w rady doświadczonych brodomaniaków być może spotkasz się z odmiennymi opiniami. Niektórzy twierdzą, że balsam do brody jest kosmetykiem zbędnym. Inni, że powinien mieć go na swojej półce każdy posiadacz brody.
Na pewno jest to jeden z najbardziej uniwersalnych kosmetyków. Pomaga zapanować nad dopiero rosnącymi włoskami, ułożyć kształt brody oraz nawilżyć włosy i skórę, choć ze względu na swoją konsystencję pod tym względem ustępuje olejkowi. Jest to ten kosmetyk, który brodacz powinien mieć zawsze przy sobie- pomoże okiełznać brodę np. gdy jesteś poza domem lub nie chcesz zabierać wszystkich kosmetyków na czas wyjazdu. Przed zakupem warto zapoznać się ze składem balsamu i dobrać odpowiedni do swoich potrzeb.

Pielęgnacja zarostu dla doświadczonych

Wosk do brody to kosmetyk polecany raczej dla bardziej doświadczonych posiadaczy brody, jednak warto zapoznawać się z nim od samego początku. Zwykle powstaje na bazie wosku pszczelego, dzięki czemu ma właściwości silnie utrwalające. Jest to kosmetyk do stylizacji brody. Często wosk wymaga podgrzania przed użyciem, ponieważ konsystencja może być bardzo zwarta. Możemy zakupić wosk dedykowany specjalnie do wąsów. Nie jest to tylko chwyt marketingowy mający podnieść sprzedaż. Rzeczywiście niektórzy mogą z powodzeniem używać wosku do brody również do wąsów, jednak zależny to od rodzaju włosów i gęstości. Jeśli masz bardzo gęste i grube wąsy, do ich stylizacji lepiej użyć dedykowanego wosku o odpowiednich właściwościach.

Higiena przede wszystkim

Szampon do brody nie jest kosmetykiem koniecznym i wielu brodaczy radzi sobie bez niego. Brodę z powodzeniem możemy myć szamponem do włosów, warto jednak zwrócić uwagę by nie miał w składzie parabenów i SLS. Niekiedy specjalny szampon do brody okazuje się niezastąpiony, szczególnie gdy broda jest już długa. Może wtedy reagować źle reagować na zwykły szampon- puszyć się lub tracić objętość, sklejać i kręcić. Tak poplątana brodę trzeba będzie wyszczotkować, a to zwykle kończy się utrata części włosów.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zapuszczaniem brody, zaopatrz się w olejek do brody oraz kartacz. W miarę rośnięcia, gdy jest już na tyle długa, że zaczyna się wywijać- przetestuj balsam do brody. Twardy i nieposłuszny zarost opanujesz balsamem, a jeśli i on nie działa- wtedy spróbuj wosku do brody.
Jak dbać o zarost na twarzy? Przede wszystkim- z głową. Nie zaczynaj od wykupienia całej oferty kosmetyków w drogerii. Zaczynaj od podstawowych produktów i obserwuj. Z czasem, gdy dowiesz się już, co lubi Twoja broda, łatwo zauważysz, co służy jej dobrej kondycji i z łatwością dobierzesz odpowiednie kosmetyki.

Pielęgnacja zarostu krok po kroku
4.8 (96.67%) 6 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *